Navštivte také: Horké kameny
 • Titulní stránka
 • Krása a móda
 • Sex a vztahy
 • Zdraví a relax
 • Děti a rodina
 • Recepty
 • Horoskopy
 • Soutěže
 • Změna vašeho života? Možná díky malému testu!

  25.12.2010, Markéta Vocetková

  Stát se hasičem, sundávat kočky ze stromu a zachraňovat babičky z hořících domů. Nebo jít s kufrem po letišti, s kloboučkem na hlavě, v padnoucí uniformě letušky a čekat na let do Paříže? Jak je libo? Každé dítě sní o perfektním povolaní, které ho bude bavit, avšak když stárne, jeho plány se změní. Najednou netouží být popelářem ani kosmonautem. Má jiné plány, více či méně reálné a snaží se jich dosáhnout. Najde správnou školu, hledá praxi a oťukává si své budoucí zaměstnání. V té lepší variantě se vysněného povolání drží celý život, v té horší, méně příjemné, v průběhu svého dospívání zjistí, že neví, jaký je jeho životní cíl. Avšak i v tomto případě existuje pomoc, která je vhodná jak pro děti, hledající po základní škole další vzdělání, tak pro dospělé, rozhodující se pro nové zaměstnání.

  Volbu střední školy řeší dospívající mladí lidé ve věku čtrnácti až patnácti let. Je velmi málo pravděpodobné, že takto staří lidé se dokážou na 100% rozhodnout, co od života očekávají. Mnoho z nás si tím není jistá, ani v dospělosti. Je proto dobré zjistit, v čem dítě vyniká, jaké jsou jeho přednosti a naopak, v čem je slabší. Předměty, které dítě dobře umí, ho obvykle baví a právě ty je třeba rozvíjet. V žádném případě není vhodné děti nutit do něčeho, k čemu mají odpor nebo je od malička připravovat na následování povolání svých rodičů. K určení předností dětí, existují psychotesty zabývající se inteligencí, myšlením a logickým uvažováním testovaného člověka. Z výsledků se jednoduše poznají předměty, kterým by se dítě mělo věnovat a jaký směr vzdělání zvolit. Spolehlivě řekne, zda se dítě hodí spíše na humanitní vědy či je jeho předností matematika a fyzika, nebo jestli má talent na umění. Pokud vaše dítě není studijní typ, je zde možnost studia škol s manuálním zaměřením, kde se více cení snaha a šikovnost, než paměť a studijní výsledky. Důležité je, aby dítě bylo spokojené a netrápilo se na škole, která mu nevyhovuje.

  Další možností je vybírat školu s všeobecným zaměřením a postupnou profilaci svého vzdělání si vybírat až v průběhu studia. Po vystudování střední školy, je již člověk starší a měl by mít jasnější představu o své budoucnosti. Poté pokračuje dalším studiem a rozvíjí své schopnosti. Opomíjet nesmíme ani praktickou část výuky – studijní praxi. Ta mnohdy pomůže při získání vysněného zaměstnání více, než tucet titulů. Zaměstnavatel potřebuje vědět, že jeho zaměstnanec něco dokáže. Praxi si je dobré zajistit svou vlastní, ve svém volnu, pokud ji nezajistí škola.

  Výběr povolání je složitý asi pro každého. I když máme své sny, představy a touhy, je těžké se jich držet. Stačí malý nápad a z vystudovaného veterináře se stává majitel pivovaru, z redaktorky časopisu kuchařka v luxusní restauraci a ze zdravotní sestřičky vychovatelka v domově mládeže. I přes všechno vzdělání, nám dětské sny zůstávají v hlavě. A proto ti odvážnější z nás se mohou rozhodnout podnikat a to naprosto v čemkoli. Stačí nápad a zajištěný kapitál a máte hotovo. Trocha štěstí se také může hodit. Každý z nás je v něčem dobrý, jen je třeba najít správný směr.

  Nejste spokojení se svým stávajícím zaměstnáním? Neváhejte a najděte si lepší! Nový rok přinese mnoho nových předsevzetí a najít si lepší práci, by mohlo být jedním z těch vašich. Rivalita o místa je v dnešní době obrovská, to je pravda, ale pokud zjistíte své přednosti, utvrdíte se v nich a ukážete je světu, vaše šance mnohonásobně vzrostou. Napište si životopis, ve volných chvílích procházejte inzeráty, a pokud na poprvé neuspějete, nevěšte hlavu! Malý neúspěch je další krůček k velkému úspěchu. Nová práce, jiný kolektiv a nadšení prosadit se, vás bude těšit a přinese skvělý pocit do vašeho života. Mějte na paměti, že každá změna vám může přinést něco dobrého.

  Přečtěte si také: